Wybierz język:

Jakie oprawy wybrać do oświetlenia obiektu sportowego?

Oprawy świetlne są niezwykle istotnym elementem na stadionach. Wybór odpowiednich opraw ma ogromne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego oświetlenia, które spełni wymagania zarówno sportowe, jak i estetyczne.

Przystępując do doboru oświetlenia obiektów sportowych najlepiej rozpocząć od określenia podstawowych parametrów oraz wymagań dla opraw oświetleniowych. Obecnie wszystkie nowe obiekty sportowe są projektowane w technologii LED.

Podstawowe wymagania funkcjonalne:

  • Sprawność świetlna oprawy [lm/W] – parametr odpowiadający za zużycie energii elektrycznej w zależności od ilości światła emitowanego przez oprawę. Aktualnie wymaganym minimum jest 130lm/W.
  • Optyki dedykowane dla oświetlenia sportowego – dobrze dobrana optyka pozwoli na dodatkową redukcję kosztów oświetlenia oraz zapewni spełnienie odpowiednich parametrów projektowych.
  • Sterowanie – ważne aby oprawa miała możliwość dostosowania do systemów sterowania np. wyjście 1-10V lub DALI. Taki system pozwoli zarządzać poziomem oświetlenia w zależności od pory dnia lub rodzaju rozgrywki (trening/mecz ligowy).
  • Barwa światła – zalecana jest barwa w przedziale 4000-6000K.
  • Współczynnik oddawania barw CRI (Ra) – jego wartość jest zależna od poziomu rozgrywek. Jednak w praktyce stosuje się współczynnik w zakresie Ra 70-80.
  • Regulacja kąta nachylenia – zależy od doboru uchwytu montażowego oprawy. Uchwyt musi zapewnić montaż opraw w takiej pozycji jak w opracowanym projekcie oświetlenia.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie oprawy oświetleniowej. Jej wysoka jakość przyczyni się do długiej i bezawaryjnej pracy:

  • Materiał wykonania – dla oświetlenia zewnętrznego ważne aby obudowa oprawy była wykonana z wysokociśnieniowego odlewu aluminium oraz zabezpieczona antykorozyjnie. Moduł LED powinien być zabezpieczony szyba hartowaną o wysokim stopniu odporności na uszkodzenia mechaniczne min. IK08
  • Szczelność oprawy – minimalna szczelność oprawy oświetlenia zewnętrznego to IP65. W przypadku naświetlaczy wystawionych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych zaleca się wyższy stopień szczelności IP66 oraz filtr oddychający (zapobiega kondensacji wilgoci wewnątrz oprawy).
  • Żywotność oprawy – aktualnie nie mówi ona o całkowitym wypaleniu się oprawy, lecz określa przez jaki czas mamy zagwarantowane utrzymanie odpowiedniego poziomu oświetlenia na boisku.
  • Gwarancja oprawy oraz dostępność części zamiennych – pochodzenie oprawy jest również ważnym aspektem. W przypadku produkcji krajowej, gwarancja i serwisowanie oprawy jest znacznie uproszczone.

 

W naszej ofercie posiadamy specjalne oprawy dedykowane do oświetlenia boisk i stadionów. Zobaczyć ofertę opraw można tutaj. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą Państwu przygotować rzetelny projekt oświetleniowy dla obiektów sportowych.