Wybierz język:

Jakie oświetlenie na hali produkcyjnej

Jakie oświetlenie na hali produkcyjnej? U nas przeczytasz jak dobrać oświetlenie, by pracownicy mieli pełną zdolność postrzegania i rozróżniania szczegółów w szybkim czasie, by ich praca była wydajna i bezpieczna. Pokażemy Ci kilka popularnych modeli oraz przykładowych realizacji.

Oświetlenie na hali produkcyjnej ma bardzo duże znaczenie

Zatem czym oświetlić halę produkcyjną, co wziąć pod uwagę?

Dobierając oświetlenie na hali produkcyjnej weź pod uwagę:

  • Odpowiedni poziom natężenia oświetlenia w miejscu pracy i w otoczeniu.
  • Równomierne światło w polu zadania wzrokowego i w bezpośrednim sąsiedztwie.
  • Ograniczenie olśnienia  (zjawiska, gdy – przykładowo – światło odbija się od maszyn i oślepia pracowników).
  • Właściwy współczynnik oddawania barw (poprawne odtworzenie kolorów, komfort wzrokowy).
  • Prawidłowy rozkład luminacji*.

*Luminancja – jest miarą natężenia światła padającego w danym kierunku i jest istotna w kontekście oświetlenia w miejscach takich jak hale produkcyjne. Rozkład luminancji odnosi się do równomiernego rozłożenia natężenia światła w danym obszarze, co jest kluczowe dla zapewnienia komfortu wzrokowego i efektywności pracy. Odpowiedni rozkład luminancji pomoże również zminimalizować olśnienie i zwiększyć precyzję prac manualnych.

Masz do wyboru:

  • Oświetlenie w sposób liniowy (poprzez ciągi świetlne). Wszystkie linie powinny znaleźć się stosunkowo blisko siebie, by dobrze doświetlić każdy metr kwadratowy hali przemysłowej. Masz do wyboru oprawy hermetyczne liniowe ze świetlówkami LED lub gotowe, kompaktowe oprawy liniowe LED.
  • Oświetlenie lampami typu high-bay (rozpraszają światło po okręgu, dzięki temu łatwiej uzyskać, niż w pierwszym przypadku, doskonałe oświetlenie). Przykładową lampą jest oprawa przemysłowa ORBIT (prezentowana poniżej jako pierwsza).

Lampy w halach produkcyjnych – popularne modele do profesjonalnego zastosowania

Oprawa dedykowana do oświetlania wysokich hal produkcyjnych, magazynowych oraz sportowych.
Oprawa dedykowana do oświetlania wysokich hal magazynowych, centrów logistycznych, przestrzeni handlowo-usługowych.

Dlaczego LED-y w hali produkcyjnej?

Bo LED-y pozwalają na sporą oszczędność w poborze energii. To bezpieczne, oszczędne oświetlenie z długą gwarancją bezawaryjnego działania. Lampy LED zachowują niezmienione parametry przez długi okres użytkowania.
Święcą pełnym strumieniem świetlnym natychmiast po załączeniu, wiernie odzwierciedlają kolory otoczenia, bez przekłamania. Są bezpieczne dla środowiska, pracowników (nie zawierają rtęci, ołowiu itd.).

Oświetlenie na hali produkcyjnej normy

Natężenie światła może wynosić od 200 do 1500 luksów. Powinno być odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności (trzeba wziąć pod uwagę stopień precyzji na danym stanowisku pracy).
Oświetlenie powinno być dostosowane do indywidualnych wymagań danego miejsca pracy.

Przykładowo, w miejscu, w którym wykonuje się obróbkę i przetwarza się metale:
Kucie swobodne – 200 lx
Spawanie – 300 lx.

Przykładowo w pomieszczeniu biurowym: segregowanie, kopiowanie (300 lx), sale posiedzeń (500 lx).

By ułatwić poruszanie się po hali przemysłowej zaleca się w wąskich przestrzeniach między maszynami stosowanie opraw o wąskim kącie świecenia. Wówczas światło skierowane na ścieżkę, po której porusza się pracownik.

Właściciele hal przemysłowych, poszukujący oszczędności – wybierają nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne oświetlenie LED z systemami czujników ruchu oraz pomiarów natężenia światła.

Lampy przemysłowe z gwarancją 5 lat

U nas znajdziesz lampy przemysłowe z długą gwarancją, bo aż 5 lat. Na rynku jest wiele lamp tylko z 2-letnią gwarancją. Nie ryzykuj! My jesteśmy pewni jakości swoich lamp przemysłowych, dlatego oferujemy tak długą gwarancję, dzięki której masz poczucie bezpieczeństwa.