Strona główna » Inteligentne systemy oświetlenia ulicznego
Według badań Research and Markets, w ciągu najbliższych ośmiu lat, na świecie zainstalowanych będzie ponad 330 mln opraw oświetlenia ulicznego. Zarządcy dróg coraz częściej sięgają po lampy uliczne LED i systemy inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym, głównie ze względu na kryteria ekonomiczne i ekologiczne.
Inteligentne systemy oświetlenia ulicznego potrafią dostosowywać natężenie światła do aktualnych warunków, potrzeb użytkowników i norm. Sprzężone z czujnikami ruchu czy czujnikami pogodowymi, inteligentne oświetlenie uliczne na podstawie algorytmów ustala poziom wymaganego natężenia oświetlenia. Dzięki temu użytkownicy dróg zawsze otrzymują odpowiednio dużo światła, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo. Co więcej, dzięki możliwości ograniczenia poziomu oświetlenia na mało uczęszczanych drogach, system może przyczynić się do redukcji rachunków za energię elektryczną nawet o połowę.
Dowiedz się więcej o PROJEKTOWANIE OŚWIETLENIA ULICZNEGO
Oprócz bieżącego zarządzania siecią, inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym w czasie rzeczywistym może dostarczać szereg informacji, związanych z serwisem i energetyką. Operator systemu dostaje cały zestaw danych, dotyczących m.in. czasu pracy, aktualnej mocy czy awarii poszczególnych lamp ulicznych LED. Dzięki temu administracja ma możliwość precyzyjnego prowadzenia i optymalizacji prac serwisowych, co przekłada się na kolejne oszczędności. Dodatkowo, inteligentne systemy oświetlenia ulicznego zbierają dane „bilansu energetycznego”, co pozwala na kontrolę skuteczności całej sieci.
Jedna z największych i najwcześniejszych implementacji inteligentnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym miała miejsce w Oslo. Udało się tam osiągnąć oszczędności rzędu 70 proc.. Aby uzyskać podobne rezultaty, przy modernizacji sieci oświetleniowej należy wziąć pod uwagę wymianę tradycyjnie stosowanych żarówek, świetlówek i opraw na lampy uliczne LED. Połączenie efektywnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym z oszczędną technologią LED to możliwość cięcia kosztów utrzymania sieci o połowę. Taka inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 3-4 lat, co przy niskiej awaryjności i dłuższych czasach wymian, bezpośrednio przekłada się na miejscowy budżet.