Wybierz język:

Zaprojektowanie oświetlenia przejść dla pieszych

Projektowanie oświetlenia jest złożonym procesem wymagającym od projektantów znajomości różnych aspektów, takich jak architektura, ergonomia, psychologia, a także technologia i elektryka. W dzisiejszych czasach, oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale stanowi również ważny element estetyczny. Dlatego właściwe projektowanie oświetlenia to kluczowy element udanego projektu.

Projektowanie oświetlenia przejść dla pieszych jest szczególną odnogą oświetlenia drogowego. Jest to proces, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym przechodzącym przez drogę oraz komfortu widzenia kierowcom.

Podstawą do projektowania oświetlenia przejść dla pieszych jest norma oświetlenia drogowego PN-EN 13201. Szczegółowe zalecenia znajdują się w wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Infrastruktury o organizacji bezpiecznego ruchu pieszych.

Określenie podstawowych wymagań oświetleniowych rozpoczynamy od analizy konieczności doświetlenia przejścia dla pieszych:

Podstawowe wymagane parametry oświetlenia przejść dla pieszych ustala się na podstawie analizy klasy oświetlenia drogi. Poniżej przedstawiamy zależności klasy oświetlenia przejścia dla pieszych od klasy oświetlenia drogi – są to zależności referencyjne, które możemy obniżyć lub zawyżyć w zależności od przeprowadzonej analizy.

Opracowanie na podstawie publikacji Ministerstwa Infrastruktury „Wytyczne organizacji bezpiecznego ruchu pieszych - Wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych”

Projektowanie przejść dla pieszych ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych, dlatego prawidłowo zaprojektowane przejście dla pieszych uwzględnia wiele płaszczyzn obliczeniowych rozlokowanych na różnych poziomach odniesienia. Oświetlenie przejścia skupia się na pasie drogowym, ale powinno również uwzględniać strefy oczekiwania.

JAKIE OPRAWY OŚWIETLENIOWE NA PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

Oprawa dedykowana dla oświetlenia przejścia dla pieszych, poza spełnieniem wymagań projektowych, powinna spełnić podstawowe wymagania funkcjonalne.

Podstawowe wymagania funkcjonalne:

  • Sprawność świetlna oprawy [lm/W] – parametr odpowiadający za zużycie energii elektrycznej w zależności od ilości światła emitowanego przez oprawę. Aktualnie wymaganym minimum jest 130lm/W.
  • Optyki dedykowane dla oświetlenia przejść dla pieszych – przy dedykowanych rozwiązaniach oświetlenia przejść dla pieszych stosuje się optykę o podwójnie asymetryczną. Wskazany rozsył światła ma za zadanie utworzyć dodatni kontrast luminancji pieszego na drodze i znacząco poprawić jego widoczność.
  • Barwa światła – dobór barwy światła zależy w dużym stopniu od barwy oświetlenia drogi. Zaleca się utworzenie dodatkowego wyróżnienia kolorystycznego przejścia dla pieszych, poprzez zastosowanie różnej barwy światła na drodze i na przejściu. Stosunek barwy oświetlenia na drodze i przejściu powinien wynosić 1:2.
  • Jednolitość designu z oprawami drogowymi – jest to parametr który wpływa głównie na estetykę wyglądu ulicy, jednak warto wziąć go pod uwagę w planowaniu kompleksowej inwestycji.
  • Malowanie oprawy – częstą praktyką jest malowanie oprawy oraz słupa na kolor żółty, aby wizualnie wyróżnić przejście w ciągu dnia.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie oprawy oświetleniowej. Jej wysoka jakość przyczyni się do długiej i bezawaryjnej pracy:

  • Materiał wykonania – dla oświetlenia zewnętrznego ważne aby obudowa oprawy była wykonana z wysokociśnieniowego odlewu aluminium oraz zabezpieczona antykorozyjnie. Moduł LED powinien być zabezpieczony szyba hartowaną o wysokim stopniu odporności na uszkodzenia mechaniczne min. IK08.
  • Szczelność oprawy – dla opraw ulicznych zaleca się stopień szczelności IP66 oraz filtr oddychający (zapobiega kondensacji wilgoci wewnątrz oprawy).
  • Żywotność oprawy – parametr określający przez jaki czas mamy zagwarantowane utrzymanie odpowiedniego poziomu oświetlenia na przejściu.
  • Gwarancja oprawy oraz dostępność części zamiennych – pochodzenie oprawy jest również ważnym aspektem. W przypadku produkcji krajowej, gwarancja i serwisowanie oprawy jest znacznie uproszczone.

W naszej ofercie posiadamy specjalne oprawy dedykowane do oświetlenia przejść dla pieszych. Zobaczyć ofertę opraw można tutaj. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą Państwu przygotować rzetelny projekt oświetleniowy.