Strona główna » Zaprojektowanie oświetlenia przejść dla pieszych
Projektowanie oświetlenia jest złożonym procesem wymagającym od projektantów znajomości różnych aspektów, takich jak architektura, ergonomia, psychologia, a także technologia i elektryka. W dzisiejszych czasach, oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale stanowi również ważny element estetyczny. Dlatego właściwe projektowanie oświetlenia to kluczowy element udanego projektu.
Projektowanie oświetlenia przejść dla pieszych jest szczególną odnogą oświetlenia drogowego. Jest to proces, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym przechodzącym przez drogę oraz komfortu widzenia kierowcom.
Podstawą do projektowania oświetlenia przejść dla pieszych jest norma oświetlenia drogowego PN-EN 13201. Szczegółowe zalecenia znajdują się w wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Infrastruktury o organizacji bezpiecznego ruchu pieszych.
Określenie podstawowych wymagań oświetleniowych rozpoczynamy od analizy konieczności doświetlenia przejścia dla pieszych:
Podstawowe wymagane parametry oświetlenia przejść dla pieszych ustala się na podstawie analizy klasy oświetlenia drogi. Poniżej przedstawiamy zależności klasy oświetlenia przejścia dla pieszych od klasy oświetlenia drogi – są to zależności referencyjne, które możemy obniżyć lub zawyżyć w zależności od przeprowadzonej analizy.
Projektowanie przejść dla pieszych ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych, dlatego prawidłowo zaprojektowane przejście dla pieszych uwzględnia wiele płaszczyzn obliczeniowych rozlokowanych na różnych poziomach odniesienia. Oświetlenie przejścia skupia się na pasie drogowym, ale powinno również uwzględniać strefy oczekiwania.
Oprawa dedykowana dla oświetlenia przejścia dla pieszych, poza spełnieniem wymagań projektowych, powinna spełnić podstawowe wymagania funkcjonalne.
Podstawowe wymagania funkcjonalne:
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie oprawy oświetleniowej. Jej wysoka jakość przyczyni się do długiej i bezawaryjnej pracy: