Wybierz język:

Zanieczyszczenie światłem: czym jest i jakie ma skutki?

Zanieczyszczenie światłem, lub też zanieczyszczenie świetlne, jest niczym innym, jak emisją do środowiska zbyt dużej ilości światła sztucznego.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Najczęściej to zjawisko można spotkać w bardzo ludnych miejscach, czyli w dużych miastach, a w szczególności w krajach bardzo rozwiniętych. Nie jest w tym nic dziwnego – w dzisiejszych czasach bardzo dużo powierzchni, takich jak drogi i ulice muszą być oświetlone ze względów bezpieczeństwa, a reklamy w miejscach publicznych muszą być podświetlone, żeby przyciągać jak najwięcej uwagi. Skala zanieczyszczenia świetlnego jest na tyle ogromna, że nieraz porównuje się go do wpływu działalności chemicznej na środowisko.

Szczególnie krytykowane zjawisko zanieczyszczenia światłem jest pod kątem projektowania oświetlenia. W tej kwestii można popełnić błąd na kilku płaszczyznach. Na przykład, zastosować zbyt jasne i jaskrawe światło, które na określonym terenie nie jest potrzebne, lub niewłaściwie ustawić włączanie światła o porze, kiedy jest jeszcze za jasno. Błędem też jest stosowanie nieodpowiedniego osłonięcia i źle skierowanych opraw, przez co strumień światła nie jest dokładnie skierowany w odpowiednie miejsce i oświetla powierzchnię, która oświetlenia nie wymaga.

Jak zanieczyszczenie światłem działa na organizm ludzki?

W wyniku zanieczyszczenia świetlnego negatywny wpływ odczuwa nie tylko środowisko naturalne, ale też i człowiek. Tryb dobowy człowieka jest ułożony w taki sposób, że jest on aktywny w ciągu dnia, póki świeci słońce. Natomiast w nocy, jak nie ma światła, organizm człowieka potrzebuje odpoczynku. Postęp technologiczny wprowadził ulepszenia w oświetlaniu otoczenia, przez co tryb życia człowieka zaczął się przesuwać. Ale jeżeli oświetlenie w domu jesteśmy w stanie zgasić, to uliczne oświetlenie – nie. I jeżeli oprawa jest źle osłonięta, bardzo mocne światło może wpadać do wnętrz mieszkalnych, ponieważ okna często znajdują się bliżej źródła światła, niż droga.

Ponad 15 lat temu udowodniono, że zanieczyszczenie światłem powoduje:

Jest to związane z wytwarzaniem nocą melatoniny, na wytworzenie której wpływa zaburzenie rytmu dobowego.

Jak zanieczyszczenie światłem działa na organizm ludzki?

Oświetlenie drogowe, oczywiście, zapewnia bezpieczeństwo i poprawia komfort mieszkańców i kierowców. Istotne jednak jest to, żeby tym oświetleniem nie zanieczyszczać środowiska. Fakt, niemożliwe jest całkowite ograniczenie nocnego światła, można jednak znacząco zmniejszyć poziom zanieczyszczenia świetlnego. To wpłynie pozytywnie nie tylko na komfort i zdrowie ludzi, ale też na ekologie i budżety inwestycyjne, gdyż dokładne systemy oświetleniowe pozwalają ograniczyć koszty związane z niższym poborem energii.

Oświetlenie drogowe przeżyło niemały rozwój, zaczynając od lamp rtęciowych, poprzez lampy sodowe do stosowania technologii LED, której używa się od ponad dekady. W porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami, oświetleni LED zapewnia oświetlenie o wysokiej jakości światła i oddawaniu barw, a stosowanie specjalistycznych soczewek pomaga jeszcze bardziej i precyzyjniej skierować strumień światła. Oprawy uliczne i drogowe z technologią LED potrzebują znacznie mniej energii elektrycznej do wytworzenia wysokiej jakości światła. Mają one także dużo dłuższą żywotność i niski poziom utraty parametrów świetlnych w czasie.

W naszej ofercie posiadamy profesjonalne oprawy oświetleniowe, które mają bardzo dobre parametry świetlne i energetyczne. Oferujemy także usługi doradcze w zakresie doboru opraw oświetleniowych i zaprojektowania oświetlenia przez specjalistów. Z naszymi produktami eliminacja problemu zanieczyszczenia świetlnego jest gwarantowana.