Wybierz język:

NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ NOWYM PRZEPISOM EU DOTYCZĄCYM OŚWIETLENIA

Wciąż stosujesz w swojej firmie tradycyjne świetlówki i żarówki halogenowe? Sprawdź, czy nadal będziesz mógł je dostać bez problemu – Unia Europejska zdaje sobie sprawę z zalet technologii LED i podejmuje kolejne kroki do jej wdrożenia na coraz większą skalę. 

Zarówno obowiązujące od 1 września 2021 rozporządzenie SLR (ang. Single Lighting Regulation), jak i zaktualizowana dyrektywa RoHS (ang. Reduction of Hazardous Substances) powodują wycofanie z produkcji kilku konwencjonalnych źródeł światła. Mianowicie, chodzi o świetlówki niezintegrowane CFL, świetlówki T5/T8 i halogeny. 

Dlaczego? Zmiany wynikają bezpośrednio z podpisanego podczas konferencji ONZ w 2015 roku porozumienia paryskiego, które zobowiązuje UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a docelowo – do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zastąpienie konwencjonalnych źródeł światła technologią LED jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu.

Konwencjonalne źródła światła nie tylko pobierają duże ilości prądu, lecz mają także negatywny wpływ na środowisko. Do ich produkcji używa się szkodliwych substancji, m.in. szkodliwą rtęć, co stwarza problemy z ich składowaniem po zużyciu. Dyrektywa RoHS ogranicza stosowanie tych substancji w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym na terenie Unii Europejskiej. Na mocy rozporządzenia SLR z kolei zakazuje się wprowadzanie na rynek produktów niespełniających wymagań efektywności energetycznej. Oba dokumenty mają na celu stosowanie rozwiązań oświetleniowych najbardziej neutralnych dla klimatu oraz ochronę środowiska naturalnego.

Czas tradycyjnych świetlówek w Europie się kończy. Czym je zastąpić?

Czy przepisy unijne oznaczają, że powyższych produktów w ogóle nie można będzie znaleźć? Nie, zakaz dotyczy wyłącznie wprowadzania nowych produktów na rynek. Przez jakiś czas będą one jeszcze dostępne na rynku, jednak popyt na nie będzie rósł, a podaż będzie malała, co spowoduje w pewnym momencie mocny wzrost cen.

Stopniowe wycofywanie konwencjonalnych źródeł światła ze sklepów to dobra okazja do modernizacji oświetlenia. Wycofane unijnymi przepisami produkty można zastąpić technologią LED. Wysokiej jakości oświetlenie LED od LEDOLUX POLAND oferuje wiele korzyści:

W naszej ofercie posiadamy nowocześnie oświetlenie LED, które idealnie nadaje się do zastosowania w różnych środowiskach – w biurze, w pomieszczeniach handlowych, w halach produkcyjnych czy magazynowych. Są wszechstronne, łatwe w instalacji oraz zapewniają najwyższej jakości światło. Z pełną ofertą naszych produktów można zapoznać się tu.

Oprawa dedykowana do oświetlania wysokich hal produkcyjnych, magazynowych oraz sportowych.
Oprawa dedykowana do oświetlania wysokich hal magazynowych, centrów logistycznych, przestrzeni handlowo-usługowych. Zasilacz wykonany w technologii DOB.
Oprawa dedykowana do oświetlania hal produkcyjnych, magazynowych, przestrzeni technicznych, handlowo-usługowych.

Jeżeli jednak nie ma możliwości zrezygnować ze stosowania świetlówek, posiadamy w naszej ofercie świetlówki LED, które doskonale zastąpią wycofane produkty.

Obudowa Hermetyczna dla Świetlówek LED wykonana z tworzyw sztucznych, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków atmosferycznych.
Świetlówka LED T8 MICROWAVE z mikrofalowym czujnikiem ruchu zintegrowanym z modułem świetlnym oprawy.

Świetlówka LED kompatybilna z oprawami ze statecznikiem elektromagnetycznym lub zasilana bezpośrednio z sieci.

Zalety oświetlenia od LEDOLUX POLAND

5 lat gwarancji – bezawaryjna praca, długa żywotność

Pełna jaskrawość i intensywność w kilka mikrosekund

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Produkt ekologiczny

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu uzyskania pełnej oferty na wymianę oświetlenia – gwarantujemy najwyższej jakości usługi doradcze i projektowe.

W związku z dyrektywą RoHS, świetlówki T5/T8 zostaną wycofane za…
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy