Wybierz język:

Przyszłość oświetlenia LED: trendy i innowacje, które kształtują branżę

Jaka jest przyszłość oświetlenia LED i trendy

Odkąd Ignacy Łukasiewicz na nowo odkrył światło dla człowieka, ten nieustannie poszukuje innowacji. Od lampy naftowej, przez gazową, aż do elektrycznej – każdy z tych etapów rozwoju oświetlenia przyniósł znaczące ulepszenia w efektywności, trwałości i jakości światła. Poruszając się tylko w obszarze źródeł elektrycznych również mamy do czynienia ze stałym postępem. 

Przykładowo, w oświetleniu wewnętrznym, tradycyjną żarówkę wolframową zastąpiła kompaktowa świetlówka fluorescencyjna. Jednak ta forma przejściowa nie utrzymała się długo – została wyparta przez znacznie efektywniejsze i przyjazne środowisku LED-y. Na tym ewolucja oświetlenia nie kończy się. W obrębie LED przejawia się ona m. in. w dążeniu do uzyskiwania coraz większej wydajności energetycznej – skuteczność świetlna bezpośrednio przekłada się na strumień ordynowany ze źródła światła. Sprawia to, iż stosunek strumienia świetlnego do pobieranej mocy zmienia się nieustannie – na korzyść użytkownika i jego oszczędności. Technologia LED – dzięki intratności i długowieczności – stała się ze wszech miar wiodącym rozwiązaniem w dziedzinie oświetlenia. Warto przyjrzeć się aktualnym trendom w branży.

Inteligentne oświetlenie

Stały nacisk kładziony na oszczędności energetyczne sprawia, że jednym z najważniejszych trendów stało się tzw. inteligentne oświetlenie. Systemy oświetlenia LED są coraz częściej integrowane z technologią IoT (Internet of Things), umożliwiając zdalne sterowanie i automatyzację. Użytkownicy mogą dostosować natężenie światła, kolor, a nawet harmonogramy oświetlenia za pomocą aplikacji lub głosu. Zewnętrzne oświetlenie publiczne ma ambicję wpisywania się w założenia Smart City, czyli ideę inteligentnego miasta przyszłości. Chociaż zagadnienie owo nie wydaje się jeszcze do końca wykrystalizowane, opierać powinno się na nurcie future proof, odnoszącym się do trendów i technologii przyszłościowych, które nie zdezaktualizują się szybko w zmieniających się czasach.

Oświetlenie humanistyczne

Kolejnym trendem jest oświetlenie humanistyczne, które koncentruje się wokół poprawy dobrobytu człowieka. Oświetlenie LED może być dostosowane do naturalnego rytmu dobowego, co pomaga regulować nasz zegar biologiczny, a także poprawiać jakość snu. Nie bez znaczenia jest tu świadomość istnienia tak niekorzystnych zjawisk, jak zanieczyszczenie światłem (ang. light pollution) – i przeciwdziałanie im poprzez dobór najlepszych dostępnych na rynku oświetlenia rozwiązań, zgodnych z dyrektywami unijnymi i polskimi normami. W postępowaniach publicznych coraz większą wagę przykłada się do obwarowań środowiskowych czy bezpieczeństwa fotobiologicznego.

Oświetlenie biologiczne

Rozwój badań wpływu światła na zwierzęta i rośliny znajduje odzwierciedlenie w podaży odpowiedniego oświetlenia. Specjalne lampy LED mogą dostarczyć roślinom spektrum światła niezbędnego do przeprowadzania procesu fotosyntezy (muszą na przykład emitować światło czerwone i niebieskie oraz niewielki procent podczerwieni i ultrafioletu). Dobór właściwej barwy światła może pomóc w regulacji cyklu dobowego i poprawić ogólne samopoczucie zwierząt – w zależności od prowadzonego przez nie trybu życia, czasu aktywności czy wreszcie środowiska, w którym żyją.

Oświetlenie UV-C

Pandemia COVID-19 postawiła nowe wyzwania również przed branżą oświetlenia. Światło UV-C stało się jednym z kluczowym obszarów badań, ponieważ ma ono zdolność do niszczenia DNA i RNA wirusów i bakterii, co czyni je skutecznym narzędziem do dezynfekcji.

Transmisja Li-Fi

Li-Fi, czyli Light Fidelity, to technologia, która wykorzystuje światło widzialne do transmisji danych. Co istotne, nie jest to alternatywa dla dobrze znanej Wi-Fi (wykorzystującej do przesyłu fale radiowe), lecz raczej jej dopełnienie. Li-Fi może przekazywać dane z prędkością do 224 gigabitów na sekundę, ale posiada pewne ograniczenia – jak choćby wymóg stałego kontaktu na linii nadajnik-odbiornik, co oznacza, że nie może przenikać przez przeszkody, takie jak ściany. Dlatego Li-Fi i Wi-Fi mogą działać razem, tworząc bardziej wszechstronne i efektywne sieci bezprzewodowe. Potencjał tej nowej technologii z pewnością doprowadzi do jej wykorzystania w dziedzinie oświetlenia.

Podsumowanie

Przyszłość oświetlenia LED jawi się jako pełna obiecujących trendów i innowacji. Od inteligentnego oświetlenia po oświetlenie humanistyczne czy bakteriobójcze – technologia LED wciąż ewoluuje, aby sprostać rosnącym wymaganiom energetycznym, zdrowotnym i komunikacyjnym zmieniającego się świata. Postęp popycha społeczeństwo do odkrywania nowych horyzontów, toteż z pewnością będziemy stale świadkami rozwoju lamp LED-owych oraz permanentnego udoskonalania ich parametrów. Tym bardziej, że ten rodzaj oświetlenia jest najbardziej ekologiczny spośród wynalezionych dotychczas, a to ma kluczowe znaczenie dla jednego z naczelnych haseł XXI wieku: zrównoważonego rozwoju.