Wybierz język:

Oświetlenie LED – zalety i wady

Oprawy LED obecne są na rynku od ponad pół wieku, jednak ich popularyzacja nastąpiła dopiero niedawno. Wraz z rozwojem technologii, można tworzyć diody o dużej mocy, które z powodzeniem mogą zastępować tradycyjnie wykorzystywane żarówki. Jak każde rozwiązanie, oświetlenie LED posiada wady i zalety – jedną z największych jest nawet 25-krotnie wydłużony czas eksploatacji.

Oświetlenie LED zalety

Technologia LED posiada wiele zalet, zmieniając i poprawiając osiągi tradycyjnych żarówek. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • Efektywność – zwykłe żarówki osiągają sprawność energetyczną na poziomie 10 proc. W przypadku opraw LED osiągnąć można wyniki rzędu 90 proc.
  • Czas eksploatacjimoduły oświetleniowe LED działają średnio 25 razy dłużej od zwykłych żarówek i aż 10 razy dłużej w porównaniu do żarówek halogenowych. Średni czas pracy diody LED to ok. 50 000 godzin!
  • Dowolność kolorutechnologia LED umożliwia osiągnięcie dowolnego koloru światła widzialnego.
  • Emisja ciepła – dzięki wysokiej sprawności, diody LED generują mało ciepła. Tradycyjne żarówki o niskiej sprawności oprowadzają ciepło na zewnątrz, dlatego nie mogą być wykorzystywane np. w chłodniach.
  • Ekologiatechnologia LED nie wymaga użycia rtęci i innych szkodliwych substancji, co ma pozytywne przełożenie na ochronę środowiska naturalnego.

 

Dowiedz się więcej o OŚWIETLENIE PRZEMYSŁOWE LED

Oświetlenie LED zalety

Jak każda technologia, również oświetlenie LED posiada swoje wady i wiąże się z pewnymi kompromisami. Najważniejsze z nich to:

  • Kosztdiody i oprawy LED są droższe w zakupie od innych źródeł światła. Z drugiej strony, dzięki wydłużonej żywotności i wysokiej sprawności energetycznej, inwestycja zwraca się już po kilku latach.
  • Chłodne spektrum i niebieski szum – światło niebieskie odbijane jest przez ziemską atmosferę mocniej od innych źródeł światła białego, przez co zmienia się percepcja kolorów czy materiałów.
  • Wpływ temperatury – punkt ten dotyczy przede wszystkim zastosowań przemysłowych i pracy w ekstremalnych warunkach. Diody LED wykazują wrażliwość na wysokie temperatury, co może prowadzić do osłabienia mocy świecenia.

 

Sprawdź PRZEMYSŁOWE OŚWIETLENIE LED OFERTA