Oświetlenie do biura – które lampy wybrać i jak je korzystnie kupić?

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w biurach. Głównie ze względu na to, że osoby w nich pracujące najczęściej spędzają wiele godzin przed monitorami komputerów, które bardzo męczą ludzki wzrok. Właśnie dlatego, by dodatkowo nie nadwyrężać oczu, istnieją ściśle określone normy dotyczące oświetlenia biurowego. Dlatego warto wiedzieć jakie oświetlenie spełnia te wymogi i które lampy najlepiej sprawdzą się w tego typu miejscach. Dobrze jest też poznać sposoby na korzystne finansowanie oświetlenia biurowego.

Zalety oświetlenia biurowego LED

Obecnie najlepsze oświetlenie biura, zapewniają właśnie lampy LED-owe. Dlaczego?

  • Zapewniają najlepszą jakość widzenia, zapobiegają zmęczeniu wzroku.
  • Zużywają 50% mniej energii niż tradycyjne źródła światła.
  • Odznaczają się wysoką skutecznością świetlną, nawet przy małej mocy potrafią wygenerować duży strumień światła.
  • Charakteryzuje je szybki zapłon, od razu po włączeniu potrafią świecić pełnym światłem.
  • Ich strumień światła jest równomierny.

Lampy LED-owe spełniają z góry określone normy, dotyczące oświetlenia w biurze. Główną z nich jest zagwarantowanie neutralnego oświetlenia w przestrzeni biurowej, a takim światłem właśnie charakteryzują się oprawy LED-owe. Jakie jednak jeszcze wymogi musi spełniać oświetlenie w biurze? Między innymi te, dotyczące poziomu natężenia światła.

Poziom natężenia oświetlenia w poszczególnych biurach wynosi:

  • 500 lx – Dotyczy miejsca pracy, związanej z przetwarzaniem danych, czytaniem, pisaniem ręcznym oraz obsługą klawiatury. Poziom ten obowiązuje również w salach konferencyjnych.
  • 300 lx – Wskazany szczególnie w recepcjach oraz w miejscach pracy, gdzie segreguje się dokumenty.
  • 200 lx – Najniższy poziom natężenia światła obowiązuje głównie w archiwach i magazynach.

Specjalnie pod te wymogi zostały stworzone wyspecjalizowane produkty, jakimi są lampy LED-owe firmy Ledolux. Poszczególne ich modele zapewniają konkretny poziom natężenia światła. Jest to duża zaleta, bo daje gwarancję, że konkretne produkty nie przekroczą żadnych norm, które musi spełniać oświetlenie biurowe.

Jakie jeszcze normy musi przestrzegać oświetlenie biura? Wszystko znaleźć można w tym artykule.

Które lampy LED-owe wybrać do biura?

Lampy LED-owe zapewniają najlepsze oświetlenie biurowa. Warto jednak właśnie zwrócić uwagę na produkty, które są specjalnie przeznaczone do oświetlania tego typu miejsca. W ostatnich latach na popularności zyskują szczególnie lampy sufitowe.

Naszym najpopularniejszym produktem jest PANEL LED SQR. Jego główną zaletą, oprócz wyżej wymienionych, jest to, że posiada wiele opcji montażowych. Ma także mleczny dyfuzor z PMMA oraz krawędziowe rozmieszczenie diod LED-owych. To rozwiązanie zapobiega powstawaniu efektu olśnienia, co ma znaczący wpływ na pracę osób znajdujących się w biurze. Ciekawą opcją jest też sterowanie DALI oraz 1-10 V. Umożliwia to dostosowanie oprawy do cyfrowych i analogowych systemów sterowania.

Sufitowe oświetlenie biura

PANEL LED SQR

 

Popularna jest również oprawa Plafon LED Light&Microwave. Szczególnie ze względów estetycznych. Posiada białą, elegancką obudowę, dzięki której wpisuje się w stonowany styl niemalże każdego biura. Należy pamiętać, że jest ona zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Mleczna osłona wykonana jest z poliwęglanu, o stopniu ochrony IP44 lub IP66.

Oprawa, wykorzystywana do oświetlenia biura

Plafon LED Light&Microwave

Jako często stosowane oświetlenie biura służą także oprawa LED DOWNLIGHT oraz T8 PREMIUM. Charakteryzują się podobnymi cechami jak pozostałe lampy. Warto również zaznaczyć, że każdą z nich obejmuje 5 lat gwarancji (też na serwis pogwarancyjny), a także posiadają certyfikaty (m.in.: CE, RoHs), świadczące o ich bezpieczeństwie.

Sprawdź ofertę lamp biurowych firmy Ledolux

Sprawdź ofertę firmy Ledolux

Oświetlenie LED – jak korzystnie kupić lampy do biura?

Lampy LED-owe same przynoszą oszczędności. Zużywają znacznie mniej energii, a tym samym generują mniejsze koszty. Należy jednak pamiętać, że na samym ich zakupie również można zaoszczędzić. Pozwalają na to różne, korzystne metody finansowania. Można m.in. skorzystać z kredytu. Wymaga on jednak udziału banku zewnętrznego (wybieranego przez klienta). Przy modernizacji tradycyjnego źródła światła często korzysta się także z leasingów. Są one formą finansowania zakupu nowego oświetlenia biurowego, z uzyskanych oszczędności, jakie generują energooszczędne lampy LED do biura.

Najpopularniejszymi formami finansowania modernizacji oświetlenia w biurze są jednak Białe Certyfikaty oraz forma współpracy ESCO. Świadectwo Efektywności Energetycznej (Biały Certyfikat) to europejski dokument, na podstawie którego firma może pozyskać fundusze na zakup nowych, energooszczędnych lamp. Pozyskuje się je na podstawie deklaracji, że w danym przedsiębiorstwie przeprowadzona zostanie modernizacja, mająca na celu zwiększenie efektywności pracy.

Więcej informacji o Białych Certyfikatach w tym artykule.

Natomiast ESCO to formuła, która dodatkowo obejmuje umowę, gwarantującą osiągnięcie i utrzymanie efektu oszczędzania energii (deklarację otrzymuje klient). To właśnie podmiot ESCO finansuje wszelkie prace związane za zakupem oraz zamontowaniem nowego źródła światła. Gdy umowa dobiegnie końca, Klient mam możliwość wykupienia sprzętu po mocno zaniżonej cenie.

Szczegółowe informacje na temat finansowania ESCO znaleźć można na tej stronie.

Zapraszamy do zakupu bezpośrednio z fabryki
lub od naszych autoryzowanych dystrybutorów
do klientów instytucjonalnych bez pośredników, w najniższych fabrycznych cenach

  • MiniWatt Logo
  • Bestlighting logo sklepu