Wybierz język:

Inteligentne oświetlenie: Sterowanie internetowe

Tak, sterowanie oświetleniem za pomocą sieci Internet jest jak najbardziej możliwe. Jak? Do sterowania oświetleniem poprzez Internet tworzy się tak zwany mesh oraz używa się już dobrze znanego Wi-Fi i Bluetooth.

Czym jest system mesh?

Do zapewnienia Wi-Fi w pomieszczeniu używa się routera, którego sygnał jest ograniczony do pewnego zasięgu, blokowany nieco ścianami itd. System mesh tworzy się z wielu takich routerów, które łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dzięki czemu znacznie zwiększają obejmowaną zasięgiem powierzchnię. Mesh można sobie wyobrazić jako łańcuch: pojedyncze ogniwa to pojedyncze routery, które tworzą całość i połączone w jeden łańcuch są w stanie dotrzeć dużo dalej, niż w pojedynkę.

System mesh idealnie nadaje się do objęcia zasięgiem bardzo dużych przestrzeni, takich jak budynki i biura, hale przemysłowe lub magazynowe, nawet całe ulice czy drogi. Eliminuje on możliwość powstawania tak zwanych „białych plam” w zasięgu i obejmuje daną przestrzeń jedną (co ważne!) siecią.

Mesh a oświetlenie: jak to jest związane?

Wyjaśniliśmy już sobie czym jest mesh i jak on działa. Ale do czego tu oświetlenie? Otóż, jak wspomniano wyżej, system mesh jest jedną siecią. Każde urządzenie wchodzące w skład meshu nieustannie łączy się z innymi i przekazuję lub odbiera otrzymane dane.

A teraz wyobraźmy sobie przestrzeń oświetloną za pomocą 100 opraw świetlnych. Chcemy, żeby te lampy świeciły zgodnie z zadanymi wytycznymi, a do tego na 4 różne sposoby.

W ciemnej rzeczywistości do zaprogramowania tych lamp trzeba byłoby połączyć się z każdą lampą osobno i ją ustawić. Ogrom pracy! A jeśli zajdą zmiany? Zmieni się sezon i zegar astronomiczny? Wszystko od nowa…

Za pomocą mesh wystarczy, że nasze 100 opraw oświetleniowych, które mają świecić na 4 różne sposoby, zostaną podzielone na 4 grupy z odpowiednimi ustawieniami. Więc mamy 4 sieci w systemie mesh po 25 opraw w każdej. Teraz każda oprawa jest elementem jednolitej sieci i jest w stanie komunikować z pozostałymi oprawami. Co nam to umożliwia? Umożliwia to przekazanie komunikatu z ustawieniami tylko do jednej z 25 lamp, a od niej ten komunikat dostaną pozostałe 24 i wszystkie będą świecić tak, jak ustawimy. W masztabie 100 opraw to robi ogromne oszczędności czasu (a pamiętajmy, że czas to pieniądz) i już nie będziemy musieli wprowadzać ustawienia oświetlenia 100 razy, tylko 4!

Co więcej, ustawianie oświetlenia w cale nie musi odbywać się „na miejscu” – można nim zarządzać z biura, z domu, z komputera lub telefonu. Jak?

„Meshowanie” oświetlenia polega na stworzeniu takiego systemu za pomocą rozwiązań zewnętrznych lub wbudowanych w moduł LED sterowników np. CASAMBI. I cały ww. proces połączenia mesh odbywa się pomiędzy sterownikami CASAMBI za pomocą Bluetooth. Czyli ta nasza przysłowiowa grupa lamp komunikuje się ze sobą po Bluetooth, a za pośrednictwem sterownika CASAMBI łączy się z gateway’em w szafie sterowniczej, który ma dostęp do Internetu – podłączonego kablem lub za pomocą karty SIM – i pozwala na zmianę ustawienia oświetlenia w sposób jaki tylko zachcemy. Dzięki temu można z dowolnego miejsca wejść w dedykowaną aplikację mobilną lub webową i zarządzać konkretną siecią mesh (czyli grupą lamp w konkretnej lokalizacji). W kilka sekund polecenie do systemu zostaje przetworzone i działa. Wygląda to tak:

Bajka? Nie, po prostu rzeczywistość staje się jasna.

Zapoznaj się z naszą ofertą inteligentnego oświetlenia albo skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.