fbpx

Tak, sterowanie oświetleniem za pomocą sieci Internet jest jak najbardziej możliwe. Jak? Do sterowania oświetleniem poprzez Internet tworzy się tak zwany mesh oraz używa się już dobrze znanego Wi-Fi i Bluetooth.

Czym jest system mesh?

Do zapewnienia Wi-Fi w pomieszczeniu używa się routera, którego sygnał jest ograniczony do pewnego zasięgu, blokowany nieco ścianami itd. System mesh tworzy się z wielu takich routerów, które łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dzięki czemu znacznie zwiększają obejmowaną zasięgiem powierzchnię. Mesh można sobie wyobrazić jako łańcuch: pojedyncze ogniwa to pojedyncze routery, które tworzą całość i połączone w jeden łańcuch są w stanie dotrzeć dużo dalej, niż w pojedynkę.

System mesh idealnie nadaje się do objęcia zasięgiem bardzo dużych przestrzeni, takich jak budynki i biura, hale przemysłowe lub magazynowe, nawet całe ulice czy drogi. Eliminuje on możliwość powstawania tak zwanych „białych plam” w zasięgu i obejmuje daną przestrzeń jedną (co ważne!) siecią.

Mesh a oświetlenie: jak to jest związane?

Wyjaśniliśmy już sobie czym jest mesh i jak on działa. Ale do czego tu oświetlenie? Otóż, jak wspomniano wyżej, system mesh jest jedną siecią. Każde urządzenie wchodzące w skład meshu nieustannie łączy się z innymi i przekazuję lub odbiera otrzymane dane.

A teraz wyobraźmy sobie przestrzeń oświetloną za pomocą 100 opraw świetlnych. Chcemy, żeby te lampy świeciły zgodnie z zadanymi wytycznymi, a do tego na 4 różne sposoby.

W ciemnej rzeczywistości do zaprogramowania tych lamp trzeba byłoby połączyć się z każdą lampą osobno i ją ustawić. Ogrom pracy! A jeśli zajdą zmiany? Zmieni się sezon i zegar astronomiczny? Wszystko od nowa…

Za pomocą mesh wystarczy, że nasze 100 opraw oświetleniowych, które mają świecić na 4 różne sposoby, zostaną podzielone na 4 grupy z odpowiednimi ustawieniami. Więc mamy 4 sieci w systemie mesh po 25 opraw w każdej. Teraz każda oprawa jest elementem jednolitej sieci i jest w stanie komunikować z pozostałymi oprawami. Co nam to umożliwia? Umożliwia to przekazanie komunikatu z ustawieniami tylko do jednej z 25 lamp, a od niej ten komunikat dostaną pozostałe 24 i wszystkie będą świecić tak, jak ustawimy. W masztabie 100 opraw to robi ogromne oszczędności czasu (a pamiętajmy, że czas to pieniądz) i już nie będziemy musieli wprowadzać ustawienia oświetlenia 100 razy, tylko 4!

Co więcej, ustawianie oświetlenia w cale nie musi odbywać się „na miejscu” – można nim zarządzać z biura, z domu, z komputera lub telefonu. Jak?

„Meshowanie” oświetlenia polega na stworzeniu takiego systemu za pomocą rozwiązań zewnętrznych lub wbudowanych w moduł LED sterowników np. CASAMBI. I cały ww. proces połączenia mesh odbywa się pomiędzy sterownikami CASAMBI za pomocą Bluetooth. Czyli ta nasza przysłowiowa grupa lamp komunikuje się ze sobą po Bluetooth, a za pośrednictwem sterownika CASAMBI łączy się z gateway’em w szafie sterowniczej, który ma dostęp do Internetu – podłączonego kablem lub za pomocą karty SIM – i pozwala na zmianę ustawienia oświetlenia w sposób jaki tylko zachcemy. Dzięki temu można z dowolnego miejsca wejść w dedykowaną aplikację mobilną lub webową i zarządzać konkretną siecią mesh (czyli grupą lamp w konkretnej lokalizacji). W kilka sekund polecenie do systemu zostaje przetworzone i działa. Wygląda to tak:

zasada działania CASAMBI

Bajka? Nie, po prostu rzeczywistość staje się jasna.

Zapoznaj się z naszą ofertą inteligentnego oświetlenia albo skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Zapraszamy do zakupu bezpośrednio z fabryki
lub od naszych autoryzowanych dystrybutorów

  • Bestlighting logo sklepu