Wybierz język:

II Kongres Społeczności Energetycznych: „Wspólna energia, wspólne korzyści”

II Kongres Społeczności Energetycznych
Stoisko Ledolux POLAND podczas II Kongresu Społeczności Energetycznych

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku, w Hotelu Bania**** Thermal & Ski w Białce Tatrzańskiej odbył się II Kongres Społeczności Energetycznych, przebiegający pod hasłem „Wspólna energia, wspólne korzyści”.  Wydarzenie przyciągnęło liderów, ekspertów oraz entuzjastów zrównoważonej energii z całej Polski, stając się kluczowym miejscem wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w energetyce obywatelskiej.

Dzień 1: Prelekcje i Debaty

Pierwszy dzień Kongresu był pełen inspirujących prelekcji i ożywionych debat z udziałem ekspertów. Wojciech Chowaniak z DOEKO GROUP otworzył wydarzenie, przedstawiając efektywność lokalnych spółdzielni energetycznych oraz prezentując modele i praktyczne rozwiązania.

Następnie odbyła się debata dotycząca ochrony przed wzrostem cen energii, moderowana przez Krzysztofa Sajdutkę, Wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej Społeczności Energetycznej. W panelu uczestniczyli:

 • Andrzej Grzyb – Poseł, Wiceprezes PSL
 • Zbigniew Hanzelka – Profesor, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Grzegorz Dziubek – Burmistrz Włoszczowej
 • Mariusz Rukat – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjno-gospodarczych
 • Mieczysław Łuczak – Prezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej


Debata skupiła się na roli lokalnych spółdzielni energetycznych jako zabezpieczenia przed rosnącymi kosztami energii dla gmin i mieszkańców.

Po krótkiej przerwie, Wojciech Gałczyński, wiceprezes ELMECH-ASE S.A., przedstawił temat magazynów energii w społecznościach energetycznych.

Kolejna debata, moderowana przez Agnieszkę Rozwadowską, Prezeskę Fundacji Carbon Footprint, dotyczyła nowej ery klastrów energii po zmianach w ustawie OZE. W panelu uczestniczyli:

 • Mariusz Benesz – Adiunkt Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki, AGH
 • Katarzyna Brzezińska-Karasek – Kierownik ds. synergii nauki z biznesem, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Pamela Uznańska-Górka – Adwokat, Kancelaria Adwokacka Bieszczad Górecki adwokaci s.c.
 • Renata Mroczek – Dyrektor Środkowo Zachodniego Oddziału Terenowego w Łodzi, Urząd Regulacji Energetyki


Debata koncentrowała się na edukacji, planowaniu inwestycji oraz korzyściach wynikających z systemu opustów.

Dzień 2: Edukacja, Finansowanie i Innowacje

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od prelekcji Ilony Byry, Prezeski Zarządu Instytutu Heweliusza, która poruszyła temat konieczności edukacji w samorządach.

Debata dotycząca finansowania lokalnych spółdzielni energetycznych wywołała wiele emocji. W panelu moderowanym przez Dariusza Bojszę, Członka Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, udział wzięli:

 • Mateusz Bury – Prezes Zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Tomasz Kaczorowski – Dyrektor Centrum Biznesowego w Banku Ochrony Środowiska
 • Marcin Jamiołkowski – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Tomasz Król – Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
 • Piotr Gąsiorowski – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie

Marcin Jaczewski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumował działania ministerstwa w zakresie klastrów energii, a Sławomir Ociepa z Galmet Sp. z o.o. przedstawił innowacyjne rozwiązania w ogrzewaniu z wykorzystaniem pomp ciepła w wersji Smart Home Center.

Gala Społeczności Energetycznych

Kulminacyjnym momentem Kongresu była Gala Społeczności Energetycznych, podczas której wręczono statuetki w kilku kategoriach. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie, Partner Roku, otrzymały Lokalne Spółdzielnie Energetyczne za ich innowacyjność, zaangażowanie społeczne i efektywną współpracę.

Podsumowanie Wydarzenia

II Kongres Społeczności Energetycznych zgromadził 450 uczestników, którzy przez dwa dni aktywnie uczestniczyli w prelekcjach, debatach i konsultacjach. Wydarzenie było doskonałą platformą do promocji zrównoważonych praktyk energetycznych oraz integracji środowiska działającego na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. W trakcie Kongresu odbyły się trzy debaty i cztery prelekcje, a na scenie wystąpiło około 30 prelegentów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Uczestnicy wyrażali swoje zadowolenie zarówno podczas wydarzenia, jak i w licznych pozytywnych opiniach po jego zakończeniu. Podkreślali wysoki poziom merytoryczny sesji, możliwość nawiązania wartościowych kontaktów oraz inspirujący charakter debat i prelekcji. Wielu zaznaczało, że zdobyta wiedza i nowe perspektywy będą miały bezpośredni wpływ na rozwój ich lokalnych inicjatyw energetycznych.

Wydarzenie było nie tylko okazją do nauki, ale także do budowania silnych partnerstw i wspólnej pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski. Obecność licznych przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego świadczyła o rosnącym zainteresowaniu i zaangażowaniu lokalnych władz w zrównoważony rozwój energetyczny.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wydarzenia