Wybierz język:

Finansowanie ESCO - na czym polega i jakie oferuje korzyści?

Aby firma mogła się prawidłowo rozwijać należy stale dbać o jej unowocześnianie. Zwłaszcza w tych sektorach, które mogą zapewnić dodatkowe oszczędności. Jednym z nich jest oświetlenie przemysłowe. Jego modernizacja gwarantuje oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie (na podstawie przykładowych obliczeń). Warty uwagi jest fakt, że już samo jej przeprowadzenie można zorganizować w niższych kosztach.

Jak działa metoda finansowania ESCO?

ESCO to skrót od Energy Service Company. Jest to firma, która oferuje usługi energetyczne. Plusem skorzystania z tego typu finansowania jest fakt, że podmiot inwestuje swoje środki finansowe, w celu wdrożenia rozwiązań energooszczędnych u Klienta. Przeprowadza on również prace, związane z oświetleniem w obiektach. Podmiot ESCO realizuje założenia kontraktu z własnych środków finansowych, a jednocześnie daje przy tym gwarancję uzyskania oszczędności z tytułu wprowadzenia danej modernizacji.

Dzięki temu Klient bez angażowania własnych finansów może zacząć korzystać z oszczędności powstałych w wyniku modernizacji. Z tak zaoszczędzonych pieniędzy może zacząć spłacać koszt inwestycji. Gdy umowa dobiegnie końca Klient otrzymuje prawo do pobierania całości pozyskanych oszczędności.

Oprawa lamp LED-owych firmy Ledolux

Jak wprowadzić tę formę finansowania do swojego przedsiębiorstwa

Skorzystać z tej formy finansowania mogą zarówno jednostki samorządowe, jak i prywatni przedsiębiorcy. Instytucje te działają jednak na innych zasadach i należy dobrać odpowiedni typ umowy. Zależy on głównie od formy pracy przedsiębiorstwa oraz jego wielkości. Możliwe są do wyboru następujące umowy:

Po dokonaniu wyboru, która z powyższych umów będzie najlepsza dla funkcjonowania danej firmy, należy przejść do wprowadzania całej inwestycji w życie. Jak wygląda ten proces?

  1. Inwestor przedstawia spis obecnego oświetlenia (typ, ilość, moc, wysokość zamocowania), po czym przekazuje inwentaryzację firmie pośredniczącej pomiędzy podmiotem ESCO, w tym przypadku firmie Ledolux.
  2. Pośrednik na podstawie inwentaryzacji oraz wizji lokalnych wybiera odpowiednie oświetlenie do modernizacji.
  3. Następnie firma Ledolux wykonuje projekty fotometryczne, a także przedstawia koszty inwestycji oraz przewidywany zysk.
  4. Pośrednik przedstawia wyniki swojej pracy Funduszowi (firmie ESCO) oraz Klientowi.
  5. Na ich podstawie podpisują oni trójstronną umowę. Określone są w niej m.in. termin wymiany oświetlenia, stopień oszczędności wynikających z modernizacji oraz okres spłaty.
  6. Przez okres spłaty Klient przekazuje zaoszczędzone pieniądze podmiotowi ESCO.
  7. Gdy Klient spłaci cały koszt inwestycji może już korzystać z całości oszczędności powstałych w wyniku wymiany oświetlenia.
Kalkulacja oszczędności dla źródeł światła LED

Korzyści jakie oferuje finansowanie przy pomocy podmiotu ESCO

Przede wszystkim ta forma finansowania modernizacji w firmie zapewnia obopólne korzyści. Firma pośrednicząca w procesie pozyskiwania funduszy pobiera wynagrodzenie, natomiast Klient nie musi angażować własnych środków finansowych. Nie ponosi on również ryzyka związanego z opłaceniem inwestycji.

Co więcej, Klient otrzymuje gwarancję uzyskania zamierzonego efektu energetycznego oraz oszczędności wynikających z tego tytułu. Otrzymuje on również indywidualnie dobrany zestaw optymalnych działań, przygotowany przez podmiot pośredniczący. Dużą zaletą jest także rozliczanie inwestycji z uzyskanych oszczędności. Oznacza to, że Klient ma wgląd do założeń inwestycji oraz raportów jej skuteczności.

Wyżej opisane aspekty składają się na wysokie zainteresowanie tą formą finansowania modernizacji w firmie. Zapewnia ona brak konieczności angażowania własnych środków a gwarantuje oszczędności. Wszelka odpowiedzialność spada na firmę pośredniczącą, dzięki czemu Klient nie ma obaw o powodzenie przedsięwzięcia.

Skontaktuj się z nami, Aby dowiedzieć się więcej na temat opcji finansowania lub sprawdź szczegóły na stronie.

Finansowanie ESCO – tylko z pomocą profesjonalisty

Finansowanie ESCO jest bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa, ale potrzebna jest pomoc profesjonalnej firmy, aby je uzyskać. Warto poważnie zastanowić się przed podjęciem decyzji, który podmiot jest najodpowiedniejszy do tego zadania.

Firma Ledolux zajmuje się tym od wielu lat. Dzięki temu nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie i są w stanie zaproponować optymalne rozwiązania. Aby przybliżyć sylwetkę naszego przedsiębiorstwa stworzyliśmy prezentację. Zawiera ona podstawowe informacje o naszej firmie, opatrzone dodatkowo grafikami oraz danymi kontaktowymi. Zachęcamy do zapoznania się z nią. Dzięki temu każdy nasz Klient będzie miał pewność tego, że wybrał odpowiednią firmę.

Prezentacja „Polska fabryka oświetlenia LED”