Strona główna » Czy modernizacja oświetlenia na LED się opłaca?
Oprawy przemysłowe oparte na nowoczesnej technologii LED pozwalają wygenerować przedsiębiorstwom oszczędności na energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Czy jednak koszty modernizacji starego systemu oświetlenia są uzasadnione potencjalnymi korzyściami, które z takiej inwestycji wynikają?
Modernizacja oświetlenia niezbędna jest w zakładach i przedsiębiorstwach, w których aktualny system jest nieefektywny, przestarzały lub generuje zbyt duże koszty. Konieczna jest również wszędzie tam, gdzie nie spełnia aktualnie obowiązujących norm lub jest nieprawidłowe (nie zapewnia bezpiecznych warunków pracy, jest niezgodne z przepisami BHP).
W raporcie Goldman Sachs Global (nt. gospodarki niskoemisyjnej) znaleźć można informację, że oprawy LED zużywają jedynie 40% energii potrzebnej do zasilania ich starszych odpowiedników – wynika z tego, że potencjalnie wygenerowane oszczędności mogą mieć ogromną skalę (eksperci szacują, że do 2020 roku wzrośnie nawet do 50%).
Jednym z kluczowych czynników (związanych z perspektywą redukcji kosztów zużycia energii elektrycznej dzięki modernizacji oświetlenia) jest intensywność eksploatacji opraw. Największe oszczędności możliwe są do uzyskania w zakładach i przedsiębiorstwach pracujących zmianowo, zwłaszcza całodobowo.
Dodatkowym atutem wymiany starego oświetlenia na nowoczesne jest możliwość zastosowania sensorów obecności, dzięki którym światło jest wygaszane w strefach, w których nikogo nie ma. Wytyczne obowiązujących norm obejmują tylko te pomieszczenia i strefy, w których przebywają pracownicy zakładu. Rezygnacja z oświetlania miejsc, w których nie ma nikogo pozwala generować dodatkowe oszczędności.
Przeczytaj również o oświetleniu przemysłowym opartym na innowacyjnej technologii LED